czwartek, 2 listopada 2017

Żaluzje drewniane i bambusowe – wady i zalety. Odpowiedzi na Wasze najczęstsze pytania.Dziś bierzemy na warsztat żaluzje drewniane i bambusowe. Na wstępie od razu odpowiedź  na pytanie: „Czy takie żaluzje są jeszcze w modzie?”. Kochani, to produkt PONADCZASOWY. Potrafi wkomponować się we wnętrza w wielu stylach i jest niesamowitą dekoracją.
Przedstawimy Wam ich zalety i wady oraz nowość, którą już niedługo znajdziecie w Pieleszach.


WAGA ŻALUZJI


Tradycyjne żaluzje drewniane są dość ciężkie, co szczególnie da się odczuć przy dużych wymiarach. Ich waga to ok 4kg/m2. Bambusowe natomiast są lżejsze 2kg/m2.

Jako alternatywę proponujemy naszą kolekcję SKANDYNAWSKĄ. Poza niesamowitą gamą odcieni szarości, złamanych bieli i antracytu, mają jedną niesamowicie istotną zaletę. SĄ ULTRA LEKKIE – wykonane ze specjalnego drzewa egzotycznego, są aż 40% lżejsze od standardowo używanego drewna. 

W tej palecie możemy wykonać żaluzje 50mm, ale również 25mm!
Dzięki temu duże wymiary żaluzji nie będą już tak uciążliwe. Jednocześnie żaluzje cały czas zachowują świetną jakość, jaką oferowaliśmy do tej pory.

MONTAŻ

Żaluzje 50mm częściej montujemy na ścianie lub do sufitu. Powodów jest kilka:
- często decyduje ciężar – duża i ciężka żaluzja może być zbyt dużym obciążeniem i zniszczy ramę okna
- kaseta żaluzji 50mm wraz z maskownicą wystaje na 8cm, co może uniemożliwić otwieranie okna
- żaluzje 50mm zamontowane nad wnęką, optycznie powiększą okno i zagwarantują nam efekt WOW. Jeśli obawiasz się, że żaluzja 50mm przytłoczy wnętrze, wybierz jasny odcień. Piękna dekoracja okna, rozjaśni dodatkowo pomieszczenie.

Lepiej nie montować takich żaluzji do sufitów podwieszanych lub z karton-gipsu, chyba że jesteś specjalistą i masz w zanadrzu specjalne zaczepy, które odpowiednio rozłożą ciężar :)

foto: Justyna Kuźniar
foto: Little Hooligans Blog    


WAŻNA UWAGA:
Każda żaluzja zajmuje określoną ilość miejsca po zwinięciu. Żaluzje bambusowe zawsze zajmą mniej miejsca niż drewniane. Drabinka taśmowa także powoduje zwiększenie pakietu żaluzji.
Zawsze pomagamy obliczyć Ci wysokość żaluzji i poinformujemy Cię, jeśli w wypadku Twojego okna, żaluzja nie zwinie się całkowicie nad wnęką.
W przypadku montażu we wnęce, musisz się liczyć z tym, że okno nie otworzy się swobodnie na oścież.
   


foto: Julia Rozumek, żaluzje bambusowe 50mm GRAHAM. Montaż we wnęce

Żaluzje 25mm – choć można montować je także do ściany/sufitu i wciąż wyglądają pięknie, częściej są umieszczane na ramie okna. I tutaj mamy 3 warianty montażu:

- w świetle szyby
– czyli inwazyjne przykręcenie do listw przyszybowych, tak aby lamele zasłaniały samą szybę. Plusem jest to, że żaluzja wystaje na ramę nieznacznie, więc to świetne rozwiązanie do okien balkonowych czy okien przesuwnych – żaluzja nie będzie przeszkadzać przy otwieraniu/przesuwaniu okien. Jeśli w oknie jest wywietrznik, to również dobra opcja.
UWAGA – przy tym montażu listwy przyszybowe NIE MOGĄ BYĆ ZAOKRĄGLONE a minimalna głębokość to 1,5cm
foto: Home on The Hill, żaluzje białe 25mm. Montaż w świetle szyby

- montaż inwazyjny na ramie okna (inwazyjny, czyli z wierceniem) – polega na przykręceniu żaluzji do ramy. Na montaż potrzebujemy ok. 2,5cm. Plusem jest to, że tak zamontowana żaluzja zasłoni nam więcej światła niż montowana w świetle szyby (nie będzie tych delikatnych prześwitów po bokach). Minusem jest to, że musimy wiercić w ramie, a kaseta żaluzji z maskownicą wystaje na 4cm.
foto: Katarzyna Szypka, żaluzje 25mm kolor CURRY


- montaż bezinwazyjny na ramie (bez wiercenia) – w Naszych Domowych Pieleszach stosujemy metalowe zaczepy bezinwazyjne, które są trwałe i stabilne. Z pewnością nie ulegną zniszczeniu np. pod ciężarem żaluzji. Zdecydowanie ZA tym typem montażu przemawia to, że nie wymaga użycia wkrętarki 😊 Delikatnym minusem jest to, że takie zaczepy wymagają dopłaty (inwazyjne są standardowo w cenie żaluzji).
foto: Ania Shichter, żaluzje 25mm kolor CHAŁWA

foto: Katarzyna Wanic, żaluzje 25mm kolor GORCZYCA

  


WASZE CZĘSTE PYTANIA:

- Czy żaluzje można przykleić?
Oczywiście, że można. Jak wszystko. Jednak my zdecydowanie tego NIE polecamy (patrz akapit – WAGA ŻALUZJI, wiesz co zapewne się stanie…)

- Czy żaluzje  można jakoś umocować na dole, żeby się nie machała?

Tak. W przypadku montażu inwazyjnego do wyboru są dwie opcje:
- prowadzenie boczne – stalowe linki wzdłuż żaluzji. Żaluzja „suwa się” po takich linkach i jest przymocowana na całej długości.
- zaczep belki dolnej – plastikowy zaczep, w który wpina się dolną belkę (kiedy chcesz podnieść żaluzję, musisz wypiąć ją z zaczepu)
W przypadku montażu bezinwazyjnego, prowadzenie boczne na linkach stalowych montujemy na dolnej ramie na metalowe zaczepy zaciskowe, podobne jak te na górze.
Prowadzenie boczne, montaż na ramie okna

Zaczep belki dolnej, montaż na ramie okna

Opcje inwazyjne są bezpłatne. Bezinwazyjna – dodatkowa opłata.
Dolny zaczep bezinwazyjny

- Czy żaluzje można zdjąć do mycia okien?

Tak, każdą żaluzje można wypiąć z zaczepu.

- Czego potrzebuję do montażu?
Poziomicę i ołówek, aby równo umocować żaluzję. Wiertarka, śrubokręt oraz wkręty i kołki, odpowiednie to podłoża, w które będziesz się wkręcać. Do zamówień dodajemy podstawowy komplet wkrętów.

FUNKCJONOWANIE i ZACHOWANIE ŻALUZJI

Żaluzje 25mm są sterowanie za pomocą drewnianego patyczka oraz sznurków do podciągania/opuszczania.
Żaluzje 50mm są sterowanie i opuszczane tylko sznurkami.
żaluzja 25mm, kolor LUKRECJA - czarny
Żaluzja 50mm, kolor WANILIA

Żaluzje pozwalają na dowolne regulowanie wpadającego światła. Po zamknięciu, żaluzje tworzą „ściankę”, która skutecznie ochroni nas przed wpadającym słońcem. Drewno jest też świetnym izolatorem ciepła.

Drewno i bambus to tworzywa naturalne, które „pracują”. Pod wpływem ciepła lub wilgoci, listewki mogą z czasem odchylać się od 0,5mm do 1mm.

Większe wymiary żaluzji, warto podzielić np. na dwie mniejsze żaluzje wiszące obok siebie. Łatwiej będzie nimi sterować, podnosić i opuszczać. Unikniemy ryzyka, że przy mocnym ciągnięciu za sznurki, zsuną się one z mechanizmu, co spowoduje jej zablokowanie.
Jest to usterka, którą każdy może naprawić w domu. Lepiej jednak nie narażać mechanizmu na tak duże obciążenie, mimo że jest świetnej jakości.

Żaluzje zamontowane obok siebie stworzą prześwit ok 1cm.
foto: Agnieszka Olszewska
3 żaluzje 50mm obok siebie; oddzielne maskownice

 

UTRZYMANIE CZYSTOŚCI

Żaluzje się kurzą… TAK. Podobnie, jak wszystko. Nie wymagają codziennego przecierania, wbrew częstym pogłoskom. Wystarczy od czasu do czasu przetrzeć ściereczką zamknięte żaluzje.
Przy wielkich „świątecznych porządkach” można zastosować specjalny przyrząd do czyszczenia żaluzji lub wytrzeć każdą lamelę oddzielnie, przy otwartej żaluzji.


 UWAGA:
Nie można narażać żaluzji na bezpośredni kontakt z wodą – nie myjemy jej np. w wannie.
Natomiast wilgotna szmatka, czy delikatny środek czystości w razie większego zabrudzenia, nie uszkodzi żaluzji.

Wasze częste pytanie:
Jak utrzymać w czystości jasną taśmę żaluzji?
Należy delikatnie przecierać ją szmateczką z mikrofibry. W przypadku większych zabrudzeń, nie zaszkodzi jej delikatny detergent i czyszczenie za pomocą np. szczoteczki do zębów.

RÓŻNICE MIĘDZY DREWNEM A BAMBUSEM

 


Listewki bambusowe to sprasowana i specjalnie zgrzewana trawa bambusowa. Dzięki temu procesowi kolor nie jest równomierny, co widać na zdjęciach niżej.

BAMBUSOWE:

DREWNIANE:


Lamele bambusowe, które posiadamy w Nasze Domowe Pielesze MATOWE, co zdecydowanie odróżnia je od większości lakierowanych listewek, dostępnych na rynku. Lamele bambusowe NIE WYSTĘPUJĄ  w całkowicie jednolitych odcieniach (np. biały).

Listewki bambusowe są znacznie lżejsze od drewnianych,
ale w porównaniu do naszej nowej kolekcji SKANDYNAWSKIEJ ta różnica jest już minimalna.
Lamela bambusowa jest także cieńsza i bardziej przepuszcza światło.
Bambus to materiał bardziej odporny na wilgoć niż drewno, więc żaluzje bambusowe będą lepszym wyborem do ŁAZIENKI.
foto: Pinterest

 

DODATKI I WYKOŃCZENIE

Standardowo żaluzje są wykonywane z drabinką sznurkową.
Dodatkiem może być DRABINKA TAŚMOWA. Zależy to od gustu i jest elementem dekoracyjnym. W żaden sposób nie wpływa to na trwałość żaluzji.

 


Tutaj mamy dla Was kolejną NOWOŚĆ. W odpowiedzi na Wasze częste prośby, wprowadzamy drabinkę taśmową także w żaluzjach 25mm.


Proste maskownice są standardowo w każdej żaluzji. Wykonujemy je zawsze proste, bez żłobień, w nowoczesnym stylu. Dodatkiem mogą być boczki.

Mamy nadzieję, że udało nam się rozwiać większość Waszych wątpliwości na temat żaluzji. Macie jakieś pytania? Piszcie w komentarzach.

Tutaj jeszcze deser i kilka pozostałych zdjęć z udziałem naszych żaluzji drewnianych
Po więcej wnętrzarskich inspiracji i porad zapraszamy na Instagram nasze_domowe_pielesze
Tecta Studio Architektury, Lewandowicz - Pawłowska. Żaluzja bambusowa 50mm GRAHAM

foto: Marcin Kazimierowicz, żaluzja 50mm kolor MAK


foto: Justyna Kuźniar. Żaluzja biała 50mm

foto: Iza Łącka. Żaluzja 50mm GORCZYCABrak komentarzy:

Prześlij komentarz

TOP