wtorek, 31 stycznia 2017

Zasłaniamy okna – jaki mamy wybór i na co warto zwrócić uwagę?W naszych domach chcemy się czuć komfortowo, bezpiecznie i zachować prywatność. Zapewne wzrok sąsiada czy przypadkowego przechodnia mogącego sprawdzić, co i w jakim towarzystwie przyrządzamy dziś na kolację,  tego nie zagwarantuje… Dlatego warto pomyśleć o osłonięciu okien.


I niech nie będzie to przykrym obowiązkiem, a kolejnym ekscytującym momentem zmiany lub uzupełnienia wystroju mieszkania!
Na rynku mamy dość szeroki wybór różnych opcji. Chciałabym przedstawić kilka z nich, które moim zdaniem zasługują na uwagę. W kolejnych wpisach przybliżę na pewno dokładniej temat niektórych z nich.
We wszystkich osłonach mamy wybór montażu inwazyjnego ( z wierceniem) lub bezinwazyjnego (bez wiercenia).

Standardowe rolety materiałowe.

To właśnie te „nawijane na rurkę”. Stosunkowo niedrogi produkt, a mamy tu szeroki wybór materiałów: dekoracyjnych, odbijających światło,  całkowicie zaciemniających czy wzorów.
Świetnie sprawdzą się w pokoju dziecięcym. Można tu zaszaleć z ciekawym kolorem, a kiedy dziecko podrośnie i zmieni upodobania, słodki różowy materiał możemy bez problemu wymienić na coś bardziej neutralnego. 

Mieszane uczucia budzi jednak roleta w tzw. kasecie. Kasety są zazwyczaj przyklejane lub przywiercane do ramy okna, podobnie jak prowadnice po bokach. Ciężko jest je usunąć, nie zostawiając śladu na oknie, a jeśli na szybach skrapla się woda, szybko zniszczy materiał.Żaluzje Drewniane i Bambusowe

Bardzo eleganckie i efektowne. Szczególnie żaluzje z listewkami 50mm, zasłaniające szeroką wnękę przyciągają wzrok. Delikatniejsze o listewkach 25mm świetnie sprawdzają się przy mniejszych rozmiarach.

Obecnie producenci oferują kolorystyki drewna (sosna, orzech, wenge), standardowe białe lub czarne, piękne odcienie kremowe, szarości a nawet wszystkie kolory z palety RAL.
Jeśli chcemy zakupić produkt solidnie wykonany, dobrej jakości to wydamy tu nieco większe pieniążki, ale inwestycja zdecydowanie się opłaci, gdyż to produkt bardzo trwały (o trwałości, ich plusach i minusach już wkrótce).
Dobry materiał zapewni nam solidne zaciemnienie po zasłonięciu.

Żaluzje bambusowe (sprasowana trawa bambusowa), mają ciekawą strukturę i są bardziej odporne na wilgoć niż drewno, ale tu przepuszczanie światła może być większe.

Drewno zawsze daje efekt ocieplenia pomieszczenia. Kojarzy się z rodzinnym domem, trwałością i naturą. Odpowiednio dobrany kolor lameli i taśm może dodać także elegancji i smaku.

Zdecydowanie mój faworyt. 😍

Żaluzje Aluminiowe

Żaluzje jakie? Powiecie że ich era skończyła się wraz z kasetami VHS i gumą balonową, ale wszystko wskazuje na to, że wracają do łask. Może kilka zdjęć niżej Was do nich przekona.

16mm, 25mm i 50mm – to szerokości listewek najczęściej spotykane.
Wybór kolorów jest ogromny. Są leciutkie, łatwe w utrzymaniu (wystarczy przetrzeć – praktycznie nic ich nie zniszczy) i bardzo tanie.
Jeśli nie możecie znieść błyszczących listewek – żaden problem – możecie wybrać odcienie matowe.
Fajną opcją są żaluzje w kolorach drewnopodobnych i drewniane dodatki – maskownice i dolne wykończenia (belka dolna).

Zaletą żaluzji w ogóle jest to, że możemy dowolnie regulować wpadanie światła do pomieszczenia.
Mnie przekonały – wiszą w sypialni.
 

 

Plisy

Harmonijka, góra – dół, roleta składana… Nazywamy to różnie ale najszybciej znajdziecie je wpisując hasła „roleta plisowana” lub „roleta plisa”.

Znowu: szeroki wybór materiałów, struktur i właściwości. Materiały odbijające światło czy termoizolacyjne, przydadzą się w pomieszczeniach mocno nasłonecznionych, które się nagrzewają.
Dobra regulacja – możemy je przesuwać dowolnie sterując góra – dół. Dostępne są warianty także do montażu na oknach dachowych.

Zamontowane w świetle szyby (przy szybie) nie zajmują w ogóle miejsca na zewnątrz okna. Doskonale sprawdzą się więc także w drzwiach przesuwnych.

Producenci twierdzą, że materiały do plis można prać.. Nie jest to do końca prawdą, gdyż niektóre z materiałów mogą się po prostu zniszczyć. 

Zdecydowanie sugeruję też szukanie tych na osprzętach aluminiowych, nie plastikowych, ze względu na dłuższą trwałość.
Rolety rzymskie

Rolety rzymskie zastąpiły nam trochę zasłony przy jednoczesnej funkcjonalności rolet.
Mnie ujmują ciepłem i elegancją, które serwują nam po zamontowaniu. Te materiały NAPRAWDĘ możemy uprać i uprasować! Dla osób z fantazją – możecie pokombinować z ułożeniem pasów materiału, sposobem przeszyć i wyglądem fałdu w dolnej części rolety.

Mogą być montowane na okno, ale moim zdaniem zdecydowanie lepiej prezentują się na ścianie.
Małą wadą jest to, że nie ma tu zbyt dużego pola do popisu przy regulacji wpadającego światła, ale kto by na to zwrócił uwagę, kiedy wyglądają tak pięknie.. 

To tylko kilka z moich propozycji. Oprócz tych w Internecie natkniecie się na wiele innych. Chętnie poczytam Wasze sugestie i spostrzeżenia. A tymczasem, odsłaniamy okna – zaczynamy nowy dzień! <3


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

TOP