poniedziałek, 13 marca 2017

Na co zwrócić uwagę przy wyborze osłon okiennych - pratyczne wskazówki dla kupujących.Dziś kolejna notka o praktycznym spojrzeniu na dobieranie osłon okiennych w naszych domach.
Często przeglądając różne inspiracje lub podglądając rozwiązania w innych mieszkaniach, zakochujemy się i chcemy mieć to u siebie. Mierzymy, wybieramy materiał, dopasowujemy każdy szczegół, a na koniec sprzedający rozczarowuje nas, mówiąc że nie ma możliwości zamontowania na naszym oknie wymarzonej roletki/żaluzji/zasłon.
Abyście mogli uniknąć rozczarowania i stali się bardziej samodzielni, przygotowaliśmy krótki poradnik, na co zwrócić uwagę przy doborze osłon okiennych.

     Możliwości techniczne 

Moim zdaniem najważniejszy punkt. W zależności co i gdzie chcemy montować, musimy skupić się na różnych aspektach.

Montaż do ściany/ sufitu / nad wnęką
Wszystkie zasłony zamontowane nad wnęką czy do sufitu optycznie powiększą okno i wyglądają efektownie.  Zastanów się jednak z praktycznego punktu widzenia:
- jeśli często wychodzisz przez balkon, żaluzję zamontowaną nad wnęką będzie trzeba za każdym razem całą podciągać do góry
- duże wymiary osłon, w szczególności żaluzji drewnianych i bambusowych są wygodniejsze i bardziej poręczne w używaniu, kiedy podzielimy je na mniejsze części
- drzwi i okna tarasowe składające się z kilku skrzydeł najlepiej podzielić na ilość szyb, a przynajmniej wykonać oddzielną osłonę na drzwi otwierane
- kiedy okno jest połączone z drzwiami balkonowymi, najlepiej wykonać oddzielną żaluzję/roletę na okno i oddzielną na drzwi
Ilość miejsca nad wnęką
Jeśli chcemy aby żaluzja czy roleta rzymska zwijała się całkowicie nad wnęką i nie przeszkadzała w otwieraniu okna, powinniśmy dowiedzieć się ile taka osłona zajmie po zwinięciu.
Jeśli montujemy roletki zwijane na rurkę czy w kasetę, powinno nas zainteresować jaka ilość miejsca potrzebna jest do montażu.

Zakładki po bokach:
Aby osłony wyglądały ładnie i nie zostawiały prześwitów wnęki, należy wykonać je szersze od samej wnęki o przynajmniej 2-3cm z każdej strony. Zwróć uwagę czy obok nie ma elementów, które mogą ograniczyć ilość dodatkowego miejsca.

Struktura ściany / sufitu, do których montujemy osłony
Żaluzje drewniane i rolety rzymskie z grubszych materiałów są dość ciężkie, dlatego nie poleca się ich montowania do sufitów podwieszanych czy ścian gipsowych.
I jeszcze sprawa, która mogła by się wydawać oczywista, ale lepiej żeby nam nie umknęła. Jeśli chcemy montować jakiekolwiek osłony do sufitu – sprawdźmy czy jest równy. Montaż do okna

Czy na oknie jest wywietrznik?
Wywietrznik na ramie okna uniemożliwi nam montaż bezinwazyjny żaluzji, który polega na założeniu żaluzji na zaczepy na górnej ramie okna.Zazwyczaj potrzeba ok 3-4cm na montaż zaczepów.
Roletom plisowanym wywietrzniki są niestraszne i jest możliwość ich montażu.

Kształt i głębokość listwy przyszybowej
Listwa przyszybowa zainteresuje nas, kiedy myślimy o montaż w świetle szyby (in. w szybie).
Listwa nie może być wtedy mocno zaokrąglona czy bardzo płytka. Minimalna głębokość wymagana na montaż waha się od 1cm – 1,8cm w zależności od zaczepów.

Strony sterowania w rolecie/żaluzji
Powinna znajdować się po przeciwnej stronie niż klamka.

Ciężar i wielkość osłon
Na ramie okna nie należy wieszać osłon bardzo ciężkich, gdyż mogą ją uszkodzić (np. żaluzje drewniane). Ponadto jeśli kaseta osłony jest wystająca, to trzeba się liczyć z tym, że przy otwieraniu okna na oścież może obijać glif.
Montaż na ramę okna to dobre rozwiązanie przy oknach nieotwieranych, uchylanych lub gdy wnęka jest odpowiednio szersza.
     Czy na oknach skrapla się woda

Jeśli tak się dzieje, zrezygnujmy z rolet materiałowych montowanych blisko szyby, np. plisy czy rolety w kasecie. Woda bardzo szybko zniszczy materiał.
W takim wypadku najlepiej zastosować montaż na ramie okna lub do ściany, aby nie było bezpośredniego kontaktu z wodą. Żaluzje aluminiowe są bardzo trwałe i nie ulegną zniszczeniu w tej sytuacji.

 

    
     Jaki stopień ochrony od światła chcemy uzyskać?

Jeśli chcemy mieć dowolność w regulowaniu wpadającego światła, najlepiej sprawdzą się żaluzje lub plisy, które mogą być sterowane góra – dół.
Dodatkowo żaluzje aluminiowe i plisy (tu w odpowiednich materiałach) mogą mieć funkcję odbijania promieni słonecznych. Pomieszczenia się wtedy zbytnio nie nagrzewają.
Duże zaciemnienie dadzą nam żaluzje drewniane lub rolety w materiałach „blackout” – 100% zaciemniające. Takie materiały występują w roletkach materiałowych, rzymskich, plisach oraz żaluzjach pionowych.
Materiały transparentne całkowicie przepuszczają światło, a wieczorem przy zapalonym świetle będziemy narażeni na podglądanie przez sąsiadów. Natomiast materiały dekoracyjne, które mają ok 50% zaciemniania, nie ochronią nas od światła ale nie będzie nas widać wieczorem.Mam nadzieję, że ten wpis nieco rozjaśnił Wam kwestię doboru osłon. Mi bardzo pomogły najczęstsze pytania naszych Klientów i na tym bazowałam tworząc ten skrót. Jeśli chcecie wiedzieć więcej – piszcie w komentarzach. Jestem ciekawa, czy pomogłam a może ominęłam coś istotnego.

Pozdrawiamy ciepło z Domowych Pieleszy <3


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

TOP